Ērģeļspēle

Speciālitātes apraksts

Ventspils Mūzikas vidusskolā ērģeļu klase darbojas kopš 2015. gada. Šajā programmā audzēkņiem ir iespēja apgūt ērģeļspēles iemaņas pedagogu Kristīnes Adamaites un Ilzes Reines vadībā. Mācību programma ietver gan ērģeļu solo, gan ansambļa spēli, gan arī ievadkursu improvizācijā. Mācību process tiek nodrošināts pie 2019. gadā uzbūvētajām firmas Klais četrmanuāļu stabuļu ērģelēm skolas zālē un pie trīsmanuāļu digitālā mācību instrumenta.

Vairāki ērģeļklases absolventi jau iekļāvušies Latvijas mūzikas dzīvē kā baznīcas mūziķi – ērģelnieki. Daži turpina studijas JVLMA ērģeļu klasē.
Mūzikas vidusskolas ērģeļu klasei ir laba sadarbība ar Ventspils ev.lut. baznīcu un ērģeļbūvētāja Jāņa Kalniņa ērģeļbūves darbnīcu Ugālē, kas skolas audzēkņiem dod iespēju praktizēties pie reģiona vēsturiskajiem instrumentiem.

Ērģeļu klases pedagogi un audzēkņi sadarbībā ar Ventspils Mūzikas vidusskolu katru otro gadu rīko Ventspils Ērģeļu dienas, kas ir vērienīgs forums trīs dienu garumā ar mērķi pulcēt ērģeļspēles entuziastus un dalīties ar pieredzi un zināšanām meistarklašu, koncertu, lekciju un ekskursiju formā.

Apskatīt video

Mācībspēki

Kristīne Adamaite

Uzzināt vairāk

Kristīne Adamaite

Kristīne Adamaite ir mācījusies Rīgas 2. mūzikas skolā un Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētājas Leldes Paulas klavieru klasi (1994). 2002. gadā ieguvusi maģistra grādu ērģeļspēlē (profesores Larisas Bulavas klase). Papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē (prof. Gijs van Schoonhoven).
Regulāri koncertē gan kā soliste, gan sadarbojoties ar koriem un orķestriem (Valsts Akadēmiskais koris Latvija, kori Kamēr…, Balsis, LNSO, Kremerata Baltica, Ventspils Kamerorķestris, u.c.) un solistiem (Gunta Gelgote, Ieva Parša, Jolanta Strikaite-Lapiņa, Ēriks Kiršfelds, Artis Sīmanis, u.c.).
Koncertējusi daudzās Eiropas valstīs, Krievijā, Austrālijā, ASV un Kanādā.
No 1996. līdz 2019. gadam darbojusies kā Rīgas Sv. Pestītāja (Anglikāņu) baznīcas ērģelniece. Kopš 2019. gada aprīļa ir ērģelniece Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā.
Kristīne Adamaite ir ērģeļspēles pasniedzēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Ventspils Mūzikas vidusskolā.
Saņēmusi “Lielo Mūzikas balvu 2014” par darbu ansamblī.

Ilze Reine

Uzzināt vairāk

Ilze Reine

ILZE REINE ir ne vien Rīgas Sv. Jāņa baznīcas ērģelniece, kora diriģente un mūzikas dzīves vadītāja kopš 1996. gada, bet arī regulāri koncertējoša mūziķe un  ērģeļspēles pasniedzēja. Improvizāciju un liturģisko ērģeļspēli mācījusi Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Lutera akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, šobrīd strādā Ventspils mūzikas vidusskolā un Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā.

Līdztekus ērģeļu solo programmām sadarbojas ar Latvijas profesionālajiem kolektīviem – Latvijas Radio kori, Valsts Akadēmisko kori Latvija, piedalās baroka mūzikas atskaņojumos orķestra Sinfonietta Rīga basso continuo grupā. Regulāri uzstājas kamermūzikas sastāvos ar trompetistu Jāni Porieti un ērģeļu duetā ar dzīvesbiedru Aigaru Reini. Koncertējusi daudzās Eiropas valstīs, Krievijā, Japānā, Izraēlā.

Ērģeļspēli studējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie asoc. prof. Larisas Bulavas (maģistra grāds 1999. gadā) un Baznīcas Mūzikas augstskolā Herfordē, Vācijā (1993–1995). Papildinājusi zināšanas Štutgartes ērģeļakadēmijas kursos, Hārlemas un Leipcigas ērģeļakadēmijā u.c. pie Jona Laukvika, Ludgera Lomana, Evalda Koimana, Olivjē Latrī, improvizācijas prasmes apguvusi meistarklasēs pie Jirgena Esla, Pētera Pleņavska.

Diskogrāfija

2006      CD Mūzika Rīgas Sv. Jāņa baznīcā Dievs dziesma man
2009      CD ērģeļmūzika Rīgas Sv. Jāņa baznīcā.
2010      piedalīšanās CD Concerto Piccolo (Rīgas Doma ērģeles)

2014      CD Te Deum. Mūzika trompetei un ērģelēm Rīgas Sv. Jāņa baznīcā, trompete – Jānis Porietis

2016       CD Ērgeles diviem/Organ duo at Riga Cathedral (duetā ar Aigaru Reini)

2017       CD Laudate Dominum, P. Vaska mūzika ar Latvijas Radio kori

2021      CD Distant Light, latviešu komponistu darbi trompetei un ērģelēm, trompete – Jānis Porietis Rīgas Doma ērģeles)