Skaņu operators

Speciālitātes apraksts

Skaņu operatora programmā apgūstam dažādas skaņu operatora profesijas šķautnes. Darbības klāsts ir plašs sākot no skaņu ierakstiem studijā, beidzot ar koncertu apskaņošanu un tiešraižu skaņas nodrošinājumu. To visu katru nedēļu apgūstam un praktiskās zināšanas “slīpejam” tepat vidusskolas telpās.

Audzēkņiem piedāvājam mūsdienīgu vidi un aparatūru specialitātes apgūšanai. Pedagogi ir augstu novērtēti profesionāļi Latvijas mūzikas industrijā un regulāri savas zināšanas papildina gan kursos gan gatavojot prezentācijas studentiem. Šobrīd specialitātes priekšmetus māca divi speciālisti no Rīgas.

Krišjānis Geidāns mūzikas vidusskolā strādā jau vairāk nekā 10 gadus un vēl vairāk gadu ir skaņu režisors savā skaņu ierakstu studijā, kurā strādājis kopā ar lielāko daļu Latvijas mūzikas industrijas mākslinieku. Ciešāka sadarbība Krišjānim izveidojusies ar grupām Dons, The Sound Poets, Aminata un Laika Suns, kurām viņš ir arī koncertu skaņu režisors.

Ivars Ozols vidusskolai pievienojies līdz ar jauno koncertzāles atklāšanu. Ivars daudzus gadus darbojies lielākajā skaņu ierakstu studijā Baltijā – Sound Division Studios, paralēli studijas darbībai strādā ar grupām Iļģi un Rakstu Raksti un kā koncertu skaņu režisors strādājis visos lielākajos Latvijas festivālos. Ivars ir uzkrājies lielu mūzikas instrumentu kolekciju un nodarbojas arī ar beklaina (skaņas aparatūras) izīrēšanu koncertiem un festivāliem.

Skaņu operatoru mācību programma ir veidota jau vairāk kā 10 gadus un šajā gadā mainām un uzlabojam programmu. Nākotnē plānojam vēl vairāk organizēt dažāda koncertus, kuros galveno dalību ņem tieši studenti. Joprojām cenšamies apgūt jaunās koncertzāles dotās iespējas.

Ventspils Mūzikas vidusskola pēdējos 10 gadus ir bijusi vienīgā vidējās izglītības mācību iestāde, kurā var apgūt skaņu operatora profesiju. Šajā laikā esam daudz iemācījušies un pilnveidojuši mācību programmu. Unikāla ne tikai Latvijas, bet Baltijas valstu mērogā ir programmas tehniskais nodrošinājums un atrašanās vieta kopā ar džeza un akadēmiskās mūzikas studentiem un pasniedzējiem. Tāpat skolniekiem ir reālas prakses iespējas, tepat koncertzālē, kurā nereti viesojas pasaules klases mūziķi.

Apskatīt video

Mācībspēki

Krišjānis Geidāns

Uzzināt vairāk

Krišjānis Geidāns

Skaņu režisors Krišjānis Geidāns ir aktīvs Latvijas mūzikas jomas pārstāvis. Pēc skaņu režisora izglītības iegūšanas Londonā atgriezies Latvijā un sācis darboties kā “freelance” skaņu režisors gan ierakstu studijā gan koncertos. Pēdējo gadu laikā studijā strādājis pie Dona, Aijas Andrējevas, Aminatas, Laime Pilnīga, Sudden Lights, Laika Suns un daudziem citiem mūzikas albūmiem. Paralēli lektora darbam Ventspils mūzikas vidusskolā ir arī grupu Dons, The Sound Poets, Aminata un Laika Suns skaņu režisors. 

Jutu, ka gribu atkal atsākt studijas un 2020. gadā ieguvu maģistra grādu skaņu režijā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un esmu arī tās pieaicinātais docents. Mācu skaņu ierakstu tehnoloģijas bakalaura studentiem.” 

 

Ventspils Mūzikas vidusskolā Krišjānis strādā jau no 2010. gada, kur pēc direktora Andra Grigaļa iniciatīvas tika izveidota skaņu operatoru nodaļa.

 

Krišjānis par skaņu operatoru mūzikas nodaļu izsakās šādi: “Ventspils ir perfekta vieta, kur apgūt skaņu operatoru profesiju, jo nodaļa ir veidota vairāk kā 10 gadu garumā un te ir pieejami labi mūziķi un tagad arī telpas un aparatūra. Par prakses iespējam, te noteikti nevar sūdzēties.

 

Skaņu operatoru studentiem jāapgūst vispusīgs profesijas specialitāšu klāsts sākot no studijas ierakstiem beidzot ar skaņu video. Liels uzsvars tiek likts uz apskaņošanu, jo šajā sfērā jauni profesionāļi joprojām ir pieprasīti. 

Ivars Ozols