Jaunumi

Notiks “Ventspils Kamermūzikas dienas” ar Magdalēnu Geku un Minnu Pensolu

19.05.2016.

PIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola” sadarbībā ar Parīzē studējošo vijolnieci Magdalēnu Geku rīko četru koncertu sēriju un meistarklases, piesaistot Rietumeiropā strādājošos latviešu mūziķus un Sibeliusa Mūzikas akadēmijas Helsinkos vijoļspēles pasniedzēju Minnu Pensolu.

Ventspils Kamermūzikas dienas aicinātas atvest uz Latviju ārzemēs strādājošos latviešu profesionālos mūziķus, ļaut tiem parādīt ārzemēs gūto pieredzi un dalīties tajā ar Latvijas mūziķiem, mūzikas pedagogiem, plašāku auditoriju.

Festivāla ideja paredz koncertu sēriju, kuros tiks atskaņoti kamermūzikas dienu laikā iestudētas programmas; solo programmu un kameransambļu meistarklases. Dalībnieki – Ventspils Mūzikas vidusskolas audzēkņi, mācību spēki, pieaicinātie mākslinieki un meistarklašu dalībnieki.

Šajā darbā latviešu mūziķus atbalstīs Somijas mācību spēks Minna Pensola. Interesanti, ka māksliniece spēlē uz Carlo Bergonzi 1732. gadā būvētas vijoles, kuru viņai laipni aizdevis Signes un Ahes Gillenbergu fonds – šādas vijoles skanējums Ventspilī iespējams vēl nav dzirdēts.

Koncerti:

Otrdien, 31. maijā, 19:00 – atklāšanas koncerts Pārventas Bibliotēkā,
Piektdien, 03. jūnijā, 19:00 – koncerts Pārventas Bibliotēkā,
Sestdien, 04. jūnijā, 20:00 – brīvdabas koncerts Lielajā laukumā, vietā kur taps jaunā skolas ēka,
Svetdien, 05. jūnijā, 16:00 – noslēguma koncerts Ventspils Jaunrades namā.

Repertuārā Gustava Mālera, Andra Dzenīša, Pētera Čaikovska, Fēliksa Mendelszona, Pētera Vaska, Žana Sibēliusa un Vona Viljamsa kamermūzika.

Magdalēna Geka par Ventspils Kamermūzikas dienām: “Piedaloties līdzīgos festivālos – meistarklasēs Francijā, Dānijā un Somijā sapratu, ka nekas neiedvesmo tik ļoti jauno mūziķi tālākai attīstībai kā kamermūzikas spēlēšana kopā ar pieredzējušiem, izciliem mūziķiem. Ļoti priecājos, ka šāds festivāls – meistarklases notiks arī Latvijā, un, ka mēs – jaunie mūziķi varēsim spēlēt kopā ar izcilo somu vijolnieci Minnu Pensolu. Šis pasākums ir iespēja atgriezties un spēlēt mājās Ventspils Mūzikas vidusskolas absolventiem. Visiem daudz prieka darbā un neaizmirstamus koncertus!”.

Festivāla rīkotāju lielā cerība ir attīstīt šo pasākumu par ikgadēju, plaši atpazīstamu profesionālās mākslas notikumu Ziemeļkurzemē. Īpašu skanējumu šis festivāls varētu sasniegt 2018. gadā, kad Latvijas simtgades notikumu ietvaros tiek cerēts pabeigt Ventspils Mūzikas vidusskolas ar akustiskās koncertzāles funkcijas celtniecību.

Ventspils Kamermūzikas dienas finansē VKKF un Ventspils pilsētas dome. Atbalsta: Pārventas Bibliotēka, Ventspils Kultūras centrs, T/n “Jūras vārti”, Ventspils Jaunrades nams.

Kamermūzikas dienu mūziķi:

Minna  PensolaVijolniece Minna Pensola. Kopš 3. vietas iegūšanas Ziemeļu NordSol konkursā 1997. gadā, Minna Pensola plaši koncertē gan kā kamermūziķe, gan kā soliste, sadarbojoties ar tādiem diriģentiem kā Sakari Oramo, Olari Elts un Juha Kangass.
Viņa ir viena no stīgu kvarteta Meta4 dibinātājiem, un ar to ieguvusi 1. vietu Dmitrija Šostakoviča Stīgu kvarteta konkursā Maskavā, 2004. gadā un Jozefa Haidna kamermūzikas konkursā Vīnē 2007. gadā.
Minna Pensola ir viena no Punavuori Kamermūzikas Biedrības dibinātājiem un kopš 2008. gada organizē klasiskās mūzikas klubu savā dzimtajā pilsētā, Helsinkos. No 2006. līdz 2012. gadam viņa bija Susmē (Sysma) Vasaras Skaņu Mūzikas festivāla mākslinieciskā vadītāja.
Pensola mācījās Sibeliusa Akadēmijā, Cīrihes Mūzikas augstskolā un Eiropas Kamermūzikas Akadēmijā. Viņai bija iespēja studēt pie tādiem profesoriem kā Kaija Sāriketu (Kaija Saarikettu), Anna Čumačenko (Anna Chumachenko), Hato Bejerle (Hatto Beyerle) un Jozefs Risins (Josef Risin).
Minna Pensola spēlē Karlo Bergonci (Carlo Bergonzi) vijoli, kuru viņai laipni aizdevis Signes un Ahes Gillenbergu fonds. http://www.minnapensola.fi/#Minna_Pensola%2FMinnan_CV

Magdalēna Geka. Foto Diāna JakuboneVijolniece Magdalēna Geka (1992) mācījusies Vidzemes Jūrmalas mūzikas un mākslas skolā, pēc tam Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, bet kopš 2009. gada mācās Parīzē. 2012. gadā ieguvusi koncertmākslinieka diplomu Parīzes Reģionālajā konservatorijā, bet 2015. gadā ar augstāko novērtējumu ieguva Bakalaura grādu Parīzes Nacionālajā Mūzikas un Dejas konservatorijā, kur mācījās pie profesora Svetlina Ruseva. Šobrīd turpina studijas maģistrantūrā. 2014. gada oktobrī ar lieliem panākumiem debitējusi ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, atskaņojot Makša Bruha vijoļkoncertu. Nominēta Lielajai Mūzikas Balvai 2014 kā Gada Jaunais Mākslinieks.
2016. gadā Magdalēna kā jaunā māksliniece piedalīsies prestižajā Kuhmo Kamermūzikas festivālā Somijā, festivālos “La Roque d’Antheron” un “Mūzika Živernī” Francijā, kā arī sniegs solo koncertus dažādās Eiropas valstīs.
Magdalēna ir vairāku konkursu laureāte, kā, piemēram, 2007. gadā 4. vieta un speciālbalva vijolnieku konkursā “Kloster Schontal” Vācijā, 2010. gadā 1. vieta un speciālbalva V.Maršnera konkursā vijolniekiem un altistiem Vācijā un 2008. gadā 2. vieta Augusta Dombrovska konkursā Rīgā. Kā soliste uzstājusies ar orķestri Hamburgas Simfoniķi (Hamburger Symphoniker), Špora filharmonijas orķestri (Deutsche Spohr Philharmonie), Čerņihivas filharmonijas simfonisko orķestri (Ukraina), Vidzemes Kamerorķestri, Liepājas Simfonisko orķestri un citiem.
Viņa ir bijusi dažādu meistarklašu dalībniece, piemēram, kamermūzikas meistarklases ‘’Open strings ‘’ Dānijā (2013, 2014), Kuhmo kamermūzikas meistarklases Somijā (2014), Mendelszona Vasaras skola Hamburgā (2011, 2014). 2014/2015.mācību gadā papildināja zināšanas Francijas Radio filharmonijas orķestra akadēmijā. Kopš 2012. gada spēlē Jaunajā Eiropas kamerorķestrī Francijā un kopš 2014. gada arī ir Kremerata Baltica vijolniece.
Magdalēna ir ļoti aktīva kamermūziķe. Ar viņas iniciatīvu tapis festivāls “Jaunie Latvijas kamermūziķi – Saulkrastiem”, kas vasarā pulcē ārzemēs studējošos latviešu studentus aizraujošām kamermūzikas programmām. Ar Jaunajiem Kamermūziķiem 2015. gada februārī un martā sniedza koncertus 6 Latvijas pilsētās, kā arī ierakstīja Dmitrija Šostakoviča Klavieru Kvintetu Latvijas Radio. Kopš 2015. gada septembra spēlē Klavieru trio Sōra.
Tāpat viens no viņas mērķiem ir popularizēt mūsdienu klasisko mūziku. Viņa ir pirmatskaņojusi ap divdesmit jaundarbu gan solo, gan kamerorķestrī. Pēdējā laikā viņa ir cieši sadarbojusies ar komponistiem Asiju Ahmetžanovu un Santu Bušs (Latvija), Gabrielu Sivaku un Karu Arndtu (Francija), Volfgangu Maršneru (Vācija).
Asija AhmetžanovaPianiste Asija Ahmetžanova (Asia Ahmetjanova) dzimusi 1992. gada 31. janvārī Rīgā. Mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, klavierspēli pie Ilzes Treijas un Leldes Paulas un kompozīciju pie Imanta Zemzara.
Jau skolas laikā viņa piedalījās konkursos abās specialitātēs: vienpadsmit gadu vecumā viņa uzvarēja Parīzes konkursā Musical de France un sešpadsmit gadu vecumā – Siguldas meistarklašu kompozīcijas konkursā. Šī uzvara ļāva Asijai publicēt savu skaņdarbu “Mana tautasdziesma” ar izdevniecības Musica Baltica palīdzību. 2010. gadā viņa ieguva pirmo vietu Jauno pianistu konkursā Tallinā, kura priekšsēdētāja, profesore Aleksandra Juozapenaite – Eesmaa, kļuva par Asijas profesori Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā. Tallinā sākās Asijas pievēršanās mūsdienu klasiskajai mūzikai, kas izpaužas sadarbībā ar amerikāņu komponistu Eugene Birman, kura darbus viņa pirmatskaņoja festivāla Estonian Music Days.
2012. gadā Asija pārvācas uz Šveici, mācīties Lucernā pie profesora Konstantin Lifschitz. Kopš 2013. gada viņa mācās arī kompozīciju tajā pašā augstskolā pie profesora Dieter Ammann. Īpaši nozīmīgs notikums bija sadarbība ar komponistu Carlos Roque Alsina. Asijai pieder viņa darba Klavierstück no. 7 Šveices (New Music Days 2013) un Latvijas (koncerts 2014. gada 6. janvārī Latvijas Radio 1. Studijā) pirmatskaņojums.
Kā pianiste, Asija strādāja ar tādiem diriģentiem kā Alvaro Gomez (Tallinn International Youth Orchestra [Igaunija]), Paul Mägi (Igaunijas mūzikas un teātra akadēmijas orķestris [Igaunija]), Eckart Manke (Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz [Vācija]), Titus Engel (Ensemble Helix [Šveice]), Andreas Brenner (Ensemble ö! [Šveice]), Marc Kissoczy (Argovia Philharmonic [Šveice]).
Sadarbība ar komponistu Emre Sihan Kaleli, ar skaņdarbu “[no 9:3]” klavierēm un kamerorķestrim tika prezentēta koncertos piecās Šveices pilsētās 2014. gada decembrī.
2014. gada aprīlī viņa uzstājās Lucernas Festivālā ar Human Rights Orchestra (diriģents Alessio Allegrini), nākamā uzstāšanās Lucernas Festivālā bija 2015. gada septembrī ar Francesco Filidei skaņdarbu “Tokāta”.
Kopš sezona 2014/2015 Asija ir Ensemle ö! [Šveice], laikmetīgās mūzikas ansambļa, biedrs.
Stundas un meistarklases pie tādiem mūziķiem kā Uga Grants, Dana Paul Perna, Dimitris Maronidis, Bernhard Lang, Wolfgang Rihm, Raphaël Cendo, Enno Poppe ļoti iespaidoja viņas mūziku un interpretāciju, ka arī palīdzēja attīstīt tālāk oriģinālās idejas. Viņas mūziku atskaņoja ansambļi Kvartets Quadra [Latvija], Ensemble Sargo [Šveice], Jaunie Latvijas Kamermūziķi [Latvija], Jānis Tretjuks [Latvija], Māra Botmane [Latvija], Konstantīns Paturskis [Latvija], Susanne Peters [Vācija], Brett Keating [ASV], Moritz Ernst (Vācija), Satoko Inoue (Japāna) un citi.
Asija ir Stiftung Lyra, C. und A. Kupper Stiftung, Emanuel und Evamaria Schenk Stiftung un Stiftung Konsiverein Dreilinden stipendiāte.
Asija Ahmetžanova ir Internācionālo Laikmetīgas Mūzikas Meistarklašu Lucernā/2016. gada februārī (Internationalle Akademie der zeitgenözischen Musik, Luzern) oficiālā koncertmeistare. Šobrīd strādā pie skaņdarba ansamblim Schallfeld (Grāca), kurš tiks atskaņots Kazahstānas vēstniecības organizētajā koncertā 28. aprīlī, Grācā.

Juris Kļaviņš (2)Čellists Juris Kļaviņš (1992). Pirmos deviņus gadus mācījās pie skolotāja Arimana Štrausa Ventspils Mūzikas vidusskolā. Šobrīd studē maģistrantūrā Briseles Karaliskajā Konservatorijā, Beļģijā pie profesora Jeruna Rolinga. Viņa tiekšanās pēc perfekcijas izpaužas ne tikai mūzikas studijās, bet arī brīvā laika aktivitātēs, piemēram šobrīd viņš trenējas, lai iegūtu “melno jostu” Karatē.

Jura pirmās svarīgākās uzstāšanās solokoncertos, kā kamermūziķim, kā arī solo ar orķestri (Haidna un Jurjāna čella koncerti) bija viņa mācību laikā Venstpils Mūzikas vidusskolā.
Viņš ir Starptautiskā Karla Davidova konkursa 2.vietas laureāts un ar Liepājas Simfonisko orķestri atskaņoja Sen-Sānsa čella koncertu.

Jurim ir bijusi iespēja papildināties meistarklasēs pie tādiem profesoriem kā Stefans Popovs, Natālija Gūtmane, Fransuā Gijs, Garijs Hofmans un Dāvids Geringas. Viņš ir piedalījies Jauno Talantu Festivālā (Festival Jong Talent), Tibora Vargas akadēmijā un festivālā “Engienas Muzikālās Tikšanās”.

Baiba BergmaneAltiste Baiba Bergmane savas muzikālās gaitas uzsāka Ernesta Vīgnera Kuldīgas bērnu mūzikas skolā pie skolotājas Mārītes Cinovskas. Vēlāk no 2006. gada līdz 2010. gadam turpināja izglītoties Ventspils mūzikas vidusskolā pie skolotāja Andra Puziņa. Pēc vidusskolas absolvēšanas uzsāk bakalaura studijas Dānijas Nacionālajā mūzikas akadēmijā pie prof. Arne Balk Møller. Šobrīd studē maģistrantūrā Dānijas Nacionālajā mūzikas akadēmijā pie altista prof. Rafael Altino. Paralēli studijām Baiba asistē Odenses Simfoniskajā orķestrī (Dānija) un Liepājas simfoniskajā orķestrī (Latvija). Jaunajai mūziķei vislielāko prieku sagādā spēlēšana dažādos kamermūzikas sastāvos.

Pēteris OzoliņšČellists Pēteris Ozoliņš (1987) ir viens no daudzpusīgākajiem jaunajiem latviešu čellistiem, strādājot kā solists, kamermūziķis, orķestra mūziķis un arī kā pedagogs.
Čellu vispirms apguvis E.Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolā, mācības turpinājis Ventspils Mūzikas Vidusskolā. Jau šajā laikā izcēlies ar godalgotajām vietām gan Valsts konkursā, gan Kārļa Davidova jauno čellisti konkursā.
2006.gadā Pēteris sāka bakalaura studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijā. Ar studiju biedriem nodibinātā stīgu kvarteta ReDo sastāvā iegūtas vietas konkursos Latvijā un Baltkrievijā un bijusi iespēja papildināties pie tādiem pasniedzējiem kā Migels da Silva, Johanness Meisls, Sergejs Azizjans..
Pēc JVLMA absolvēšanas, Pēteris studijas turpina maģistrantūrā Zvollē, Nīderlandē pie pasniedzēja Jeruna Roilinga. Šajā laikā viņš piedalījies meistarklasēs pie tādiem slaveniem profesoriem kā Marija Klīgele, Garijs Hofmans, kā arī kā solists vairākkārt uzstājies ar Britena Jauniešu orķestri.
Kopš 2012.gada Pēteris ir pieaicinātais docētājs JVLMA, regulāri spēlē Latvijas Nacionālajā Simfoniskajā Orķestrī, orķestrī Sinfonietta Rīga, kā arī ir koncertmeistars Ventspils kamerorķestrī. Tāpat viņš pasniedz Jāzepa Mediņa Rīgas 1.mūzikas skolā, kur viņa vadītie stīgu kvarteti regulāri iegūst godalgotās vietas dažādos konkursos.
Pēteris kopš 2002.gada piedalās dažādos projektos Latvijas Radio un Sound Division studijā kā arī piedalās koncerttūrēs dažādās Eiropas valstīs.

Dāvis SliecānsAltists Dāvis Sliecāns mācījies alta spēli Ventspils mūzikas vidusskolā skolotāja Andra Puziņa klasē un pašlaik studē Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā (JVLMA) pie docentes Ināras Brīnumas. Zināšanas papildinājis meistarklasēs pie Andras Dārziņas /Vācija/, Lindas Skrides/Zviedrija/, Herberta Kefera /Austrija, ARTIS Quartet/, Stefano Carlini /Itālija/, Björn Arnholdt-Olsson/Zviedrija/. Aktīvs kamermūziķis, muzicē dažādos kameransambļos, stīgu kvartetos. Stīgu kvarteta ReDo altists. Muzicē Jēkabpils kamerorķestrī un Valsts kamerorķestrī Sinfonietta Riga. Vairākkārt uzstājies kā solists ar orķestri. Nenogurstoši un mērķtiecīgi cenšas atklāt jaunus apvāršņus un piedalās dažādos meistarkursos.

Vijolniece Ilze Ābola (1992) ir dzimusi un mācījusies Ventspilī. Šobrīd jau trešo gadu studē Lozannas Mūzikas augstskolā (Šveicē) – pēc diviem gadiem profesora Gunāra Larsena klasē Ilze nupat uzsākusi maģistra studijas pie pasaulē atzīta vijolnieka un pasniedzēja Sergeja Švarca /Sergiu Schwartz/. Lai gan augstskolas diploms saņemts ārzemēs, pamatus bakalaura studijām devusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija un Doc. Terēze Zīberte-Ijaba.
Ar vijoles spēli Ilze iepazinusies E.Vīgnera Kuldīgas Mūzikas skolā, Veltas Jūrmales gādībā. Tālāko ieguldījumu devuši Ventspils Mūzikas vidusskola un Andris Puziņš; nozīmīga bijusi arī iespēja spēlēt solo ar studentu simfonisko orķestri.
Ilze spēlējusi orķestros Touquet International Music Masters, Neue Philharmonie München, kā arī kamerorķestrī Sinfonia Concertante. Meistarklasēs papildinājusies pie tādiem profesoriem kā Dora Švarcberga, Rasma Lielmane, Sūzana Gesnere u.c.
Ārpus akadēmiskās mūzikas koncertiem Ilze mīl muzicēt kopā ar ķeltu mūzikas grupu Delienn.

Oskars Bokanovs. Foto Santa Savisko-JēkabsoneKontrabasists Oskars Bokanovs. Oskars Bokanovs (1990) ir spilgtākais latviešu jaunās paaudzes kontrabasists. No 2013. līdz 2015. gadam Oskars bija orķestra Kremerata Baltica kontrabasu grupas koncertmeistars, kā arī ieguva Hansabankas gada balvu JVLMA labākajam studentam. “Kremerata Baltica” sastāvā uzstājies kopā ar tādiem izciliem māksliniekiem kā Marta Argeriha, Miša Maiskis, Mario Brunello un, protams, Gidons Krēmers. Kā solists uzstājies ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijas simfonisko orķestri, kā arī muzicējis Eiropas Jauniešu Filharmoniskā orķestrī Vācijā. Šobrīd Oskars studē maģistrantūrā Brno, Čehijā pie latviešu