Jaunumi

Izcilā ungāru ērģelnieka Lāslo Fasanga meistarklase un koncerts Ventspilī

09.09.2021.

Ungārijas dienas Latvijā

Ar diviem koncertiem oktobra sākumā Ventspilī un Rīgā, kā arī dalību meistarklasēs, Latvijā viesosies izcilais ungāru ērģelnieks un viens no pieprasītākajiem ērģeļu improvizatoriem visā pasaulē Lāslo Fasangs (Laszlo Fassang). Muzicējis gandrīz visās lielajās koncertzālēs, tai skaitā Parīzes Dievmātes katedrālē, Elbas Filharmonijā, Saporo koncertzālē un daudzās prestižās zālēs Eiropā, Ziemeļamerikā, Tālajos austrumos, Japānā u.c. Ieguvis Grand prix prestižajā Šartras improvizācijas konkursā, kā arī neskaitāmas balvas, tai skaitā “Gramafon” (2014). Tā ir reta iespēja Latvijas ērģeļu kultūrā sastapt tik izcilu mūziķi un reizē arī ļoti pieprasītu pedagogu. Lāslo Fasangs ir Parīzes konservatorijas un Ferenca Lista Budapeštas Mūzikas Akadēmijas pedagogs, pieprasīts meistarklašu vadītājs. Šā gada Ungārijas dienu ietvaros, sadarbojoties Rīgas Domam, Ungārijas vēstniecībai un Ventspils Mūzikas vidusskolai Latvijas klausītājiem un studentiem būs iespēja 4. oktobrī plkst. 13.30 apmeklēt meistarklases Ventspils koncertzālē Latvija, kā arī noklausīties divas atšķirīgas programmas divos redzamākajos mūsdienu Latvijas ērģeļu centros – 4. oktobrī plkst. 19.00 Ventspils koncertzālē Latvija  un 6. oktobrī plkst. 19.00 Rīgas Domā.

 

Meistarklases norisināsies 4. oktobrī no plkst. 13.30 – 15.00 un 16.00 – 18.00 Ventspils koncertzālē Latvija. Aktīvai dalībai meistarklasēs aicināti Ventspils Mūzikas vidusskolas un Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studenti, demonstrējot vienu sagatavotu ērģeļu literatūras skaņdarbu un demonstrējuma otrā pusē pievēršoties improvizācijas iesākumam. Tā kā Latvijā nav izveidojusies plaša ērģeļu improvizācijas skola, tad šī būs reta iespēja kaut nedaudz ieskatīties improvizācijas mākslas aizkulisēs. Tāpat aicināti arī citi interesenti piedalīties meistarklasēs, atrodoties klausītāju rindās un ar iespēju meistarklašu noslēgumā saņemt apliecību par meistarklases apmeklējumu. Meistarklašu norises vērošana ir īpaši ieteicama mūzikas skolu vecāko klašu pianistiem un akordeonistiem – varbūt tā kļūs par nākotnes profesijas izvēles stūrakmeni. Visi meistarklašu dalībnieki aicināti uz Lāslo Fašanga koncertiem Rīgā un Ventspilī bez maksas, iepriekš piesakoties un aizpildot pieteikuma veidlapu, kas pieejama šeit: https://forms.gle/T1dj3RLR4zz8KWwk8 līdz 4. oktobra plkst. 12.00.

 

Koncertā Rīgas Domā izskanēs Ungārijas kultūras dienu iedvesmota programma, kurā varēsim dzirdēt ungāru komponistu Ferenca Lista (Ferenz Liszt) un Zoltāna Kodāja (Zoltan Kodaly) mūziku, kā arī Lāslo Fasanga spēlētas improvizācijas par dažādām tēmām. Jāpiebilst, ka pirms diviem gadiem Rīgas Domam aizsākās sadarbība ar Ungārijas vēstniecību Latvijā, kad tika atklāta piemiņas plāksne Ferencam Listam un tam faktam, ka Walcker firmas ērģeļu atklāšanā 1884. gada janvārī tika pirmatskaņots Ferenca Lista speciāli šim notikumam sarakstīts korālis “Lai Dievu visi teic”. Savukārt koncertā Ventspils koncertzālē Latvija izskanēs koncerts “Improvizācijas māksla”, kurā, noslēdzot tai pašā dienā noritējušās meistarklases, mākslinieks visa koncerta laikā improvizēs par dažādām tēmām un dažādos stilos.

 

Rīgā un Ventspilī – izcila pasaules mēroga personība. Tās ir paliekošas un akūti nepieciešamas vērtības Latvijas ērģeļkultūras attīstībai un izaugsmei, jauno talantu veidošanai un izcilu mūziķu sagatavošanai nākotnē!

 

Ieeja visos pasākumos ar derīgu Covid19 sertifikātu (dzeltenais līmenis: vakcinēti, pārslimojuši vai testēti), uzrādot personu apliecinošu dokumentu un sejas maskās.

 

Ieeja koncertos meistarklašu dalībniekiem bez maksas, iepriekš piesakoties pieteikuma veidlapā atzīmējot koncerta apmeklējumu.

Biļetes koncertiem Ventspilī un Rīgas Domā – www.bilesuparadize.lv, kā arī Rīgas Doma kasē.

 

Atbalsta: VKKF, Ungārijas vēstniecība Latvijā, Ventspils Dome, Latvijas radio, Sia Rīgas Doma pārvalde, Ventspils Mūzikas vidusskola

 

 

Ungāru ērģelnieka
LĀSLO FASANGA
meistarklase
2021. gada 4. oktobris

Dienaskārtība

13.30 – 15.00 Lāslo Fasanga meistarklase
15.00 – 16.00 Pārtraukums
16.00 – 18.00 Lāslo Fasanga meistarklase
19.00 Lāslo Fasanga koncerts

Aktīvai dalībai meistarklasēs aicināti Ventspils Mūzikas vidusskolas un Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studenti, demonstrējot vienu sagatavotu ērģeļu literatūras skaņdarbu un demonstrējuma otrajā pusē pievēršoties improvizācijas iesākumam.

Pedagogi, kas piedalīsies meistarklasē, saņems apliecību par profesionālo pilnveidi 5 stundu apjomā.

Pieteikšanās elektroniski: https://forms.gle/T1dj3RLR4zz8KWwk8

Atbalsta: VKKF, Ungārijas vēstniecība Latvijā, Ventspils Dome, Latvijas radio, SIA Rīgas Doma pārvalde, Ventspils Mūzikas vidusskola

 

Irita Kalēja
PIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola”
Izglītības metodiķe
Tel. +371 26470868