Festivāli / konkursi / koncerti

Ventspils Kamermūzikas dienas 2023 | CELLO RITMICO

06 Dec Koncertzāle "Latvija", Lielā zāle 19:00

Ventspils kamermūzikas dienas – CELLO RITMICO

06.decembrī, plkst.19.00, koncertzālē “Latvija”

Koncerta dalībnieki: Gļebs Pišņaks (Gleb Pyšniak), čells / Lietuva; Guntars Freibergs, sitaminstrumenti; Pāvels Ginters (Pavel Giunter), sitaminstrumenti / Lietuva; Edgars Zaurs, sitaminstrumenti.

Programmā: A.Kopels, N.J.Živkovičs, A.Dormans, P.Buravickis, A.Pērts, L.H.Stīvens, G.Solima.

Organizē MIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola”, atbalsta Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome.

Biļetes –  Biļešu Paradīzes kasēs.

Programma veidota kā dinamisks ceļojums cauri sitaminstrumentu pasaulei, kas gan kontrastē, gan arī rod daudz kopīga ar smeldzīgo čella skanējumu. Koncertā uz skatuves būs iespēja satikt leģendāro lietuviešu perkusionistu Pāvelu Ginteru, kurš izveidojis ilggadīgu un regulāru sadarbību ar pašmāju sitaminstrumentālistu Guntaru Freibergu. Arī šajā koncertā viņi muzicēs kopā, kur mūziķu pulkam pievienosies viens no Lietuvas vadošajiem čellistiem Gļebs Pišņaks un Latvijas jaunās paaudzes sitaminstrumentu sensācija, Ventspils Mūzikas vidusskolas 4. kursa audzēknis Edgars Zaurs, kurš savā neilgajā karjerā jau kļuvis par vairāku starptautisku konkursu laureātu un kā solists uzstājies kopā ar Liepājas simfonisko orķestri.

Pāvels Ginters – viens no slavenākajiem sitaminstrumentālistiem Lietuvā. Ginters ir pieprasīts solists un spēlē klasisko, mūsdienu un džeza mūziku. Daudzi komponisti veltījuši viņam savus darbus. Pāvela Gintera dibinātais Giunter Percussion Lietuvā ir pirmais šāda sastāva ansamblis, kurā muzicē augsta līmeņa profesionāļi. Tā dalībnieki kā solisti nereti uzstājas kopā ar vadošajiem Lietuvas orķestriem, ansamblis muzicējis daudzās Eiropas pilsētās.

Gļebs Pišņaks, viens no izcilākajiem savas paaudzes čellistiem Baltijas valstīs. Jau 14 gadu vecumā Gļebs debitēja kā Lietuvas kamerorķestra (diriģents – profesors Sauļus Sondeckis) solists uz Lietuvas Nacionālās filharmonijas skatuves. Turpmāk mūziķis ir uzstājies kā solists un kamermūzikas izpildītājs daudzās prestižās koncertzālēs, tādās kā Concertgebouw Amsterdamā, Vīnes Musikverein, Maskavas konservatorijas Lielā zāle, Quirinal Palace Romā.

1998.gadā Gļebs Pišņaks iestājās Baļa Dvarjona Mūzikas skolā (Viļņa, Lietuva), kur čella klasē mācījās pie pedagoģes Tatjanas Kucas. Turpmāk Gļebs Pišņaks mācījās Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā pie profesora Rimanta Armona, kur ieguva bakalaura diplomu. Pēc tam mūziķis savu izglītību turpināja Vīnē, kur bija slavenās Natālijas Gūtmanes un Johanesa Maisļa students. Mācību laikā Gļebs Pišņaks bagātinājās Jo-Jo Ma, Mstislava Rostropoviča, Ivrija Gitla, Henriha Šifa un daudzu citu meistarklasēs. Mākslinieks ir sniedzis solo un kamerkoncertus daudzās Eiropas valstīs, Ķīnā, ASV. 2006.gadā Gļebs Pišņaks saņēma Lietuvas Republikas prezidenta Valda Adamkus apbalvojumu par Lietuvas vārda popularizēšanu, bet 2020. gadā viņu apbalvoja Lietuvas Republikas prezidents Gitans Nauseda. Kopš 2019. gada Gļebs Pišņaks ir pasniedzējs Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā.

Guntars Freibergs mācījies Maskavas Centrālajā mūzikas skolā Marka Pekarska klasē. No 2007. līdz 2011. gadam studējis Strasbūras Mūzikas konservatorijā. 2014. gadā ieguvis maģistra grādu Lincas Antona Bruknera Universitātē kā arī papildinājis prasmes Briseles Karaliskajā Mūzikas konservatorijā. Mūziķis piedalījies meistarklasēs pie vadošajiem sitaminstrumentu spēles izpildītājiem un pedagogiem Keiko Abe (Japāna), Momoko Kamiya (Japāna), Bogdan Bacanu (Austrija), Peter Sadlo (Vācija), kā arī papildinājis prasmes Zalcburgas Mozarteum vasaras akadēmijā un Villekrozes akadēmijā Francijā.

2012.gadā ieguvis 2. vietu prestižajā Zalcburgas Marimbas konkursā un Grand-Prix sitaminstrumentu konkursā Fermo, Itālijā 2011. gadā. Kā solists uzstājies ar orķestriem Latvijā, Krievijā, Vācija, Bulgārijā un Čehijā. 2011. gadā ticis nominēts Lielajai Mūzikas balvai kategorijā par spožu debiju. Paralēli aktīvajai koncertdarbībai, vērā ņemama ir pedagoģiskā darbība, par ko liecina gan ar domubiedriem un kolēģiem izveidotā līdz šim pirmā Latvijas Sitaminstrumentālistu – pedagogu asociācija. 2023.gadā saņēmis Lielo mūzikas balvu par izcilu sniegumu gada garumā.

Edgars Zaurs uzsācis mācības Talsos pie Arta Balmaņa. Pēc tam tupina mācības Ventspils Mūzikas vidusskolā pie skolotāja Guntara Freiberga. Guvis panākumus daudzos vietējā mēroga un starptautiskajos konkursos, no kuriem izceļami 2023. gadā iegūtā 2. vieta Valda Vikmaņa Latvijas jauno atskaņotājmākslinieku konkursā Liepājā un 1. vieta Starptautiskajā Itālijas sitaminstrumentālistu konkursā “Italy PAS Percussion Competition” (Peskāra, Itālija). Kā solists uzstājies ar Liepājas Simfonisko orķestri Gunta Kuzmas vadībā, izpildot A. Kopela 1.marimbas koncertu Liepājas Starptautiskajā Zvaigžņu festivāla atklāšanas koncertā koncertzālē “Lielais Dzintars”. Edgars sadarbojies ar Ventspils kamerorķestri un diriģentu Aigaru Meri, kā arī regulāri koncertē kopā ar Ventspils Mūzikas vidusskolas sitaminstrumentu ansambli, ar kuru iegūta “Ventspils Jauniešu gada balva 2022”. Viens no spilgtākajiem muzikālajiem notikumiem – 2022. gadā mākslinieku Katrīnas Neiburgas un Andra Eglīša veidotā telpā – instalācijā “Biežņa” kopā ar sitaminstrumentālistiem Guntaru Freibergu, Miku Bāliņu, Edgaru Vaivodu, Ernestu Mediņu, Reini Tomiņu Latvijā pirmatskaņoja komponista Maikla Gordona (Michael Gordon) darbu “Timber”.