STĀSTI

Skola, jaunās celtnes gaidās

2017. gada 12. janvārī, plkst. 18:00 teātra namā ”Jūras vārti” notiks svinīgs pasākums, kas veltīts Valsts Ventspils Mūzikas vidusskolas ar koncertzāles funkciju ēkas būvniecības līguma parakstīšanai.

Piedalīsies Ventspils pilsētas domes pārstāvji, Kultūras ministrijas valsts sekretārs Sandis Voldiņš un citi projekta izstrādē iesaistītie.
Priekšnesumus sniegs Ventspils Mūzikas vidusskolas audzēkņi un pedagogi, koris “Nošu planētas”, kā arī Ventspils kamerorķestris un Ventspils bigbends. Tiks demonstrēta Kurzemes TV sagatavotā filma par Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas tapšanas gaitu.

2016. gada 28. decembrī tika parakstīts Valsts Ventspils Mūzikas vidusskolas ar koncertzāles funkciju ēkas būvniecības un būvuzraudzības līgums. Pasākumā piedalījās Ventspils Mūzikas vidusskolas vadība, Ventspils pilsētas pašvaldības iestādes “Komunālā pārvalde” vadība, Ventspils pilsētas pašvaldības vadība, atklāto būvniecības un būvuzraudzības iepirkumu konkursu uzvarētāji – pilnsabiedrības “Merks – Ostas celtnieks” un SIA “Firma L4” pārstāvji un citas ar jaunās ēkas būvniecību saistītas personas. Mūzikas vidusskolas un koncertzāles ēkas būvniecību plānots uzsākt jau 2017. gada janvārī un pabeigt divu gadu laikā.

Projekta īstenošanai piesaistīts finansējums Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansēto projektu konkursa ietvaros, kā arī Eiropas Savienības Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums un valsts finansējums darbības programmā “Izaugsme un nodarbinātība” profesionālās izglītības iestāžu modernizācijai.

Vācu arhitekta Deivida Kuka projektētā ēka atradīsies Lielā laukuma dienvidu daļā un veidos vienotu ansambli ar jauno strūklaku “Fregate Valzivs” un labiekārtoto laukumu. Ēkas kopējā platība būs 6883 kvadrātmetri, un tajā ievietosies visas mūzikas vidusskolas mācību telpas, koncertzāle ar 600 sēdvietām, kamerzāle ar atveramu ārsienu pret brīvdabas amfiteātri un mūzikas bibliotēka. Mūzikas vidusskolas 90 gadu pastāvēšanas laikā tās audzēkņiem un pedagogiem beidzot būs pieejama pilnvērtīga koncertzāle, kā arī profesionālajām vajadzībām speciāli projektētas mācību telpas. Vācijas ērģeļbūves fabrikā koncertzālei jau tiek izgatavotas ērģeles.

Šobrīd Ventspils Mūzikas vidusskolā mācās teju 500 audzēkņi, tostarp 100 izglītojamie profesionālās izglītības programmās vidusskolā, 400 audzēkņi profesionālās ievirzes izglītības programmās, tas ir, bērnu skolā, kā arī strādā vairāk nekā 100 darbinieki, tajā skaitā ap 90 pedagogi. Taču skolas darbība neaprobežojas ar mācību procesu vien, tiek rīkoti profesionālu mākslinieku koncerti, festivāli, konkursi un tālākizglītības pasākumi – Ventspils Mūzikas vidusskola ir sevi pieteikusi kā aktīva koncertorganizācija un Ziemeļkurzemes reģiona mūzikas skolu metodiskais centrs.

Ventspils Mūzikas vidusskola, piesaistot VKKF un Kurzemes kultūras programmas līdzekļus, augustā jau 11 gadus rīko ritma mūzikas festivālu “Ventspils Groove”. Pērn festivāla koncertos un meistarklasēs, starptautisko profesionāļu kompāniju papildināja prestižās Starptautiskās mūzikas akadēmijas (Nansī, Francija) mācību spēks Stefans Eskoms un Amsterdamas Mūzikas akadēmijas pasniedzējs Erans Har Evens. Ar Latvijas jaunajiem mūziķiem strādāja arī izcili mūziķi no Zviedrijas, Austrijas, Nīderlandes un Latvijas. Mūsu bigbends Renāra Lāča vadībā rādīja profesionālu, mākslinieciski augstvērtīgu sniegumu – Stefana Eskoma aranžijas ienesa svaigu Dienvideiropas noti bigbenda skanējumā. Festivāla galvenais atbalstītājs jau 11 gadus ir Ventspils pilsēta.

“Ventspils Kamermūzikas dienas”. Ar Valsts Kultūrkapitā fonda un Ventspils domes kultūras projektu atbalstu maijā tapa pirmais akadēmiskās kamermūzikas festivāls “Ventspils Kamermūzikas dienas”. Festivāla ietvaros vairākas programmas iestudēja un koncertos atskaņoja ārzemēs studējošie un strādājošie Ventspils Mūzikas vidusskolas absolventi, tagadējie audzēkņi, pianiste Asia Ahmetjanova (Šveice), Parīzē studējošā vijolniece Magdalēna Geka. Festivāla dalībnieku lielie iedvesmas avoti bija Helsinku Sibēliusa akadēmijas mācību spēks un izcilā vijolniece Minna Pensola kā arī slavenais latviešu komponists Pēteris Vasks. Komponists pagodināja festivāla koncertu ar savu klātbūtni un iedvesmojošu uzrunu. Pēteris Vasks: “Jūnija sākumā, apmeklējot Ventspils kamermūzikas festivāla koncertus, biju patīkami pārsteigts par augsto kvalitāti. Jaunie mūziķi dāvāja klausītājiem neaizmirstamus muzikālus piedzīvojumus. Jauneklīga degsme apvienojumā ar augstu meistarību radīja brīnumu! Biju iepriecināts uzzinot, ka lielākā daļa mūziķu ir ventspilnieki un savu mūzikas ceļu sākuši Ventspils mūzikas vidusskolā. Pirmajam Ventspils kamermūzikas festivālam jākļūst par regulāru mūzikas dzīves notikumu. Ar cieņu, Pēteris Vasks, komponists”

Aktuālais mūsdienu mūzikas pasaulē – koncertu sērija “Laiks ar džezu”. Ventspils Mūzikas vidusskola ar Ventspils domes atbalstu rīko koncertu sēriju “Laiks ar džezu”. Koncertos uzstājušies un ar mūsu audzēkņiem tikušies džeza mākslinieki no Dānijas, Polijas, Vācijas, Serbijas un Nīderlandes. Ventspilī ciemojušies, citu starpā: Ivars Arutjunjans, Andris Buiķis, Toms Rudzinskis – džeza mūzikas pasaulē labi zināmi, starptautiski atzīti mākslinieki. Turpinot šo tradīciju ir plānots iepazīstināt Ventspils publiku ar ārzemēs studējošo absolventu sniegumu koncertos un meistarklasēs.

Reģiona metodiskais centrs. Būt par reģiona metodisko centru nozīme nodrošināt ar tālākizglītības iespējām visu Ziemeļkurzemes reģiona mūzikas skolu pedagogus, rīkot valsts konkursus, lekcijas, meistarklases. 2016. gadā tika sarīkoti 37 šādi pasākumi! Meistarklases ir pasnieguši: Viljams Goldšteins (ASV), Minna Pensola (Somija), Asia Ahmejanova (Šveice), Stefans Eskoms (Francija), Erans Har Evens (Izraēla/Nīderlande), Andrejs Osokins, Elīna Šimkuss, Toms Ostrovskis, Indriķis Veitners un daudzi citi mūzikas profesionāļi. Ir rīkoti valsts līmeņa un starptautiski konkursi, vadītas lekcijas, izsniegtas neskaitāmas tālākizglītību apliecinošie dokumenti.

Skolā mācījušies: Alnis Zaķis, Jānis Erenštreits, Vilnis Šmidbergs, Valdis Zilveris, Intars Busulis, Raimonds Tiguls, radio darbinieki – Māra Šuba, Baiba Palkavniece, Inga Saksone, Dina Dūdiņa Kurmiņa, kultūras darbiniece Dace Pūce, “Jūras akmentiņu” vadītāja Lūcija Boitmane, tikko prezidenta balvu saņēmusi, kora “Dzeguzīte” vadītāja Irēna Irbe. Visās pilsētas skolās un reģiona mūzikas skolās strādā mūsu absolventi. Mūsu skolas biedri kuplina visus valsts orķestru sastāvus, vada radošos kolektīvus, ir skolu direktori. Arī tie, kuru darba dzīve nav saistīta ar mūziku ir veiksmīgi savās gaitās – pieredze mācoties Ventspils Mūzikas vidusskolā ir labs pamats turpmākam.

Publicēts: 12.01.2017.

IETEIKT: