STĀSTI

JVLMA vokālās katedras docentes ZIGRĪDAS KRĪGERES intervija

PIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola” ar Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu rīkoja JVLMA vokālās katedras docentes ZIGRĪDAS KRĪGERES meistarklasi un studentu koncertu

 

23.janvāra koncertā uzstājās: I. Dzodcojeva, , L. Krīgere, L. Vējiņa, A. Feodorova, E. Skarbulis, V. Aļeksejevs, E. Endelis, koncertmeistare Dace Kļava.

 

Pēc skaistā koncerta docente piekrita sniegt nelielu interviju:

 

Komplimenti Jūsu darbam un studentu sniegumam – koncerts bija lielisks! Jauno mākslinieku vārdus mēs vēl noteikti dzirdēsim skanam gan Latvijā, gan citur pasaulē…

Ko es viņiem no sirds novēlu!

 

Šodien Jūs strādājāt ar Ventspils Mūzikas vidusskolas vokālās nodaļas audzēkņiem, kā Jūs varat raksturot šo sadarbību?

Manuprāt, bija ļoti jauki. Pirmām kārtām bija ļoti atvērti paši pedagogi (Gatis Poriņš un Rinalds Kandalincevs), kas ir viens no priekšnosacījumiem, lai arī studenti būtu tikpat atvērti. Man likās, ka mēs kopā darījām tādu labu darbiņu, kas mūs visus interesē. Man ļoti patika, ka studenti mēģināja darīt arī neierastas lietas, un nebija tādas iekšējas saraušanās un kautrēšanās kaut ko nemēģināt. Tas ir tas skaistākais – jā cilvēks mēģina, tad ar laiku kaut kas arī sanāk. Un mēs mēģinājām!

 

Protams, vēl ir pāragri spriest – bet vai mums te varētu ar laiku sanākt kāda jaunā Elīna Garanča vai Maija Kovaļevska?

Vai, tas nu gan ir mūsu katra paša rokās, un veiksmes, un Dieva, kas mūs visus redz! Bet es domāju, ka potenciāls neapšaubāmi ir, un ja cilvēki strādās… nu atliek sekot. Ar tādu aci, es neapšaubāmi redzu cilvēkus, kas var veidot muzikālo karjeru. Un cik katram būs pacietības un spēka, ko ieguldīt šajā darbā: savu emocionālo, garīgo fizisko un savu laiku – tik arī būs tā atdeve.

 

Šobrīd sabiedrībā viļņojas diskusija par to, vai ir vajadzīgs celt koncertzāles. Vai ir vajadzīga Ventspils koncertzāle: ar dārgām ērģelēm, ar perfektu akustiku. Ņemot vērā Jūsu dziedātājas pieredzi, vai Jūs varat pateikt – priekš kam vajag to dārgo akustiku?

Jūs jau faktiski visu pats pateicāt – no ko vēl dziedātājs varētu gribēt? Perfektu akustiku, brīnišķīgu instrumentu, lielisku zāli ar publiku! Nu kā mēs varētu teikt, ka mums to nevajag? Protams, ka mums to vajag – ar pilnu zāli, ar publiku, kas mūs mīl! Mēs gribam strādāt labos apstākļos, pie labiem instrumentiem – jo tas neapšaubāmi ceļ kvalitāti. Ja instruments ir slikts, ir ļoti grūti. Mēs vienmēr cenšamies, pie jebkādiem apstākļiem kādos nākās būt, darīt labāko, ko varam. Bet, protams ir apstākļi, kas mums palīdz – un ir tādi, kas darbu padara grūtāku. Un protams, tas, ko nosaucāt, mums nāk tikai par labu.

 

Laba akustika nozīmē to, ka arī klausītājam nav jāmokās mēģinot saklausīt, ko mākslinieks vēlas pateikt caur savu mūziku.

Jā, tas dikte arī to, ka nevienam nav jāspiež no sevis ārā skaņa. Skaņa lido. Un viņu var interpretēt, viņai var dot daudz dinamisko nokrāsu, viņu var taisīt tembrāli un artistiski interesantāku un bagātāku.

 

Koncertzāļu kontekstā runājot par Jūsu studentu nākotnes karjeru – vai nav tā, ka viņi ir iesprostoti tikai uz opernamu skatuvēm?

Nekādā gadījumā! Jūs arī šodienas koncertā dzirdējāt cik daudz mums ir žanru. Te bija gan tautasdziesma, gan baroka mūzika – arī ļoti virtuoza, tai pašā laikā bija romantisms, kur mēs dzirdējām tādu piesātinātu skanējumu. Bija ļoti plaša muzikālā amplitūda. Mūsu repertuārs pārsvarā ir klasisks, bet tieši šogad mums ir uzsākta sadarbība ar komponistu Māri Lasmani – notika manas klases studentu koncerts ar viņa mūziku, un tas jau ir žanrs, kas iet mazliet tālāk (salonmūzikas, šlāgeris) – un kāpēc gan nē? Ja to pareizi, mākslinieciski izpilda un piepilda ar saturu un kvalitatīvu skaņu – tad protams tas ir vērtīgi.

 

Par JVLMA docenti Zigrīdu Krīgeri:

  1. gadā absolvējusi Jāzepa Vītola Valsts konservatoriju (tagad JVLMA). Šajā gadā kļūst arī par LNO solisti. Starp nozīmīgākajām lomām minamas Elizabete (Dons Karloss), Mimī (Bohēma), Liu (Turandota), Māsa Andželika, Toska, Čo-Čo-Sana (Madama Butterfly), Grāfiene Almaviva (Figaro kāzas), Norma, Santucca (Zemnieku gods), Jolanta, Tatjana, Baņuta, Spīdola (Uguns un nakts), Kristīne (Ugunī) u.c. Ilgstoši ir bijusi LNO solistu CD ierakstu projekta vadītāja, kā arī dažādu pasākumu un koncertu organizatore. Ir Latvijas dziedāšanas skolotāju asociācijas valdes locekle. Kopš 2011. gada JVLMA Vokālās katedras vadītāja.

 

PIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola”, piesaistot VKKF līdzekļus, ir rīkojusi Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas mācību spēku un studentu sadarbības pasākumus ar Ventspils Mūzikas vidusskolas audzēkņiem. Ventspilī ar koncertiem viesojušies Toma Ostrovska klavierklases studenti, ritma mūzikas noslēpumiem dalījās Indriķa Veitnera klase. Tiek plānota sadarbība ar Stīgu instrumentu katedras vadītājau Terēzi Zīberti-Ijabu.

 

Šī sadarbība kopīgi muzicējot ar JVLMA mācību spēkiem un studentiem daļēji aizpilda tukšumu, kas izveidojās pēc lēmuma pārtraukt festivāla “Muzicējam kopā” ikgadēju rīkošanu.

Publicēts: 30.01.2017.

IETEIKT: