JAUNUMI

Alise Rancāne par uzvaru Jūrmalā

 

Sniegpārsliņas, panki, skaņu ainavas un tautas dziesma

 

Otrdien, 16. decembrī, mūsu skolas teorijas nodaļas audzēkņi un skolotāji devās uz Jūrmalu, lai piedalīto Jānim Cimzem veltītaja festivālā. Ventspils Mūzikas vidusskolas komanda (Marita Semjonova, Alise Rancāne, Luīze Lejasmeiere un Nikola Mūrniece) piedalījās viktorīnā, kur ieguva I vietu,  bet blakus tam –  kompozīciju koncerts, tikšanās ar komponisti Maiju Einfeldi, katras skolas veidotie muzikāli teatrālie priekšnesumi.

 

Daudz slavētajam un arīdzan nopeltajam Jānim Cimzem šogad aprit 200 gadu. Piedalīšanās konkursā sniedza iespēju ne tikai parādīt savas zināšanas, bet arī izvērtēt un pārvērtēt dažādus laika gaitā sakrātos stereotipus par šo, nenoliedzami, savdabīgo latviešu skolotāju. Viktorīnas veidotāja Ilma Grauzdiņa drīzāk pārbaudīja dalībnieku reakciju, loģiskumu, sadarbošanās prasmes un uztveri, mazāk – vispārzināmu faktu atcerēsanos. Kā viņa pati pēc konkursa teica : Kāda gan tam nozīme, ka nezinājāt īsto gadu. Šodien nezinājāt, rīt zināsiet. Un liekas, ka ar sadarbošanos mums gāja diezgan labi – ieguvām I vietu, jāpiebilst gan, ka tikai ar punkta pārsvaru.

Kompozīciju koncerta vienojošā strāva – tautas dziesma. Bija dzirdamas dažādas tautas dziesmu apdares visdažādākajiem sastāviem. Skanēja arī ne-tautasdziesmu iedvesmotas kompozīcijas, tai skaitā Maritas Semjonovas Finita la comedia un Alises Rancānes Yara-ma-yha-who. Koncerta vadītāja pieminēja, ka mēs katrs esam kā sniegpārsliņa – savs personīgais rokraksts ir pamanāms. Tiesa gan, mēs drīzāk izklausījāmies pēc krusas graudiem, dumpinieciskiem pankiem.

Interesanti bija skolu veidotie teatrāli muzikālie priekšnesumi. Katras skolas uzdevums bija priekšnesumā izmantot tautas dziesmas motīvu, alūziju par to. Tas pierādija daudzu skolēnu prasmes arī teātra spēlē, neizsīkstošu humoru un asprātīgu tautas dziesmu izpildījumu. Īpaši asprātīgs bija Jūrmalas Mūzikas vidusskolas veidotais priekšnesums – darba meklējumi, iepīti tautas dziesmu tekstos, slavenais Nokia signāls izspēlēts uz koklēm. Ventspils Mūzikas vidusskolas komanda veidoja savdabīgu, psihodēlisku skaņu ainavu izmantojot tautas dziesmas tēmu. Te piedalījās arī izpildītāji – Līga Paulīne Saija, Līva Pārupe un Ramona Lasmane. Ainavas krāsas tika papildinātas ar vargāna un glāžu skanējumu.

Vērtīga bija arī saruna ar komponisti Maiju Einfeldi. Viņa stāstīja par savu darba procesu, par to, ka komponists – tā ir viena no smagākajām profesijām, par grāmatām un savu dēlu, rakstnieku Jāni Einfeldu.

Pēc festivāla radās burvīgs iespaids par Jūrmalas Mūzikas vidusskolas darbību, organizētību un silto uzņemšanu. Šādi teorijas nodaļas festivāli var kļūt par tradīciju, turklāt Ventspils līdzigu festivālu varēs rīkot jau pēc pāris gadiem jaunās skolas telpās.

           

 

 

 

 

Publicēts: 23.12.2014.

IETEIKT: