Jaunumi

Koncerzālē “Latvija” izskanēs programma “Abstrakcijas”

08.10.2020.

Pirmdien, 12. oktobrī, plkst. 19.00, koncertzālē “Latvija”, izskanot koncertprogrammai “Abstrakcijas”, priekšnesumu sniegs Latvijā un citviet pasaulē aktīvi koncertējoši mūziķi – flautiste Ilona Meija, obojists Pēteris Endzelis, pianiste Dzintra Erliha un čellists Ivars Bezprozvanovs.

Programmā “Abstrakcijas” iekļauta latviešu komponistu kamermūzika – virtuozais Tālivalža Ķeniņa “Concertante” flautai un klavierēm, Pētera Vaska dramatiskā, ekspresīvā klavierfantāzija “Izdegušās zemes ainavas”, kā arī skaņdarbi trio sastāvam – Daces Aperānes harmoniski krāsainās “Abstrakcijas” un Pētera Plakida humora pilnais “Mazs kanons un multiplikācijas filma”. Vakara gaitā izskanēs vairāki jaundarbi, kuru vidū –  Lolitas Ritmanis (ASV) skaņdarbs “Aiz loga”, veltīts pianistei Dzintrai Erlihai, kā arī Jāņa Lūsēna skaņdarba “Tranquil” pirmatskaņojums, veltīts tieši šim trio sastāvam.

Starptautisko konkursu laureāte, pianiste Dzintra Erliha aktīvi propagandē latviešu mūziku gan Latvijā, gan pasaulē. Kopš 2017. gada regulāri koncertē Skandināvijā, piedaloties kopīgos projektos ar izpildītājmāksliniekiem, sadarbojoties ar komponistiem, kā arī pasniedzot meistarklases topošajiem pianistiem. 2019. gada rudenī māksliniece sniegusi solo koncertus un koncertlekcijas ASV. Dzintra Erliha ieskaņojusi vairākus mūzikas albumus. Aktīvi darbojas muzikoloģijas nozarē.

Flautiste Ilona Meija muzicējusi Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī un Latvijas Nacionālās operas orķestrī, darbojusies orķestrī Rīgas kamermūziķi. Kopš 2006. gada ir Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” flautu grupas koncertmeistare. Ar visiem Latvijas vadošajiem orķestriem uzstājusies arī solistes ampluā. Spēlējusi Gustava Mālera jauniešu orķestrī un Ziemeļu simfoniskajā orķestrī.

Ilona Meija ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas  asociētā profesore. Sniegusi meistarklases Holandē, Itālijā, Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā un Latvijā.

Saņēmusi “Lielo mūzikas balvu 2015” kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

Pēteris Endzelis ir oboju grupas koncertmeistars Latvijas Nacionālajā operā, kā arī kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” pirmā oboja.

Kā solists uzstājies ar kamerorķestri “Kremerata Baltica”, Liepājas Simfonisko orķestri un Latvijas Nacionālās Operas orķestri. Spēlējis solo Dāvida Oistraha festivālā Pērnavā. Regulāri sadarbojies ar Ziemeļu Simfonisko orķestri un Tallinas kamerorķestri.

2010. gadā saņēmis Latvijas Nacionālās operas ģenerālsponsoru balvu kā labākais operas orķestra mūziķis.

Čellists Ivars Bezprozvanovs jau studiju laikā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā plūcis laurus dažādos starptautiskos konkursos.

1991. gadā “Transatlantic trio” sastāvā piedalījies O. Mesiāna “Kvartets laika galam” pirmatskaņojumā, kam sekoja koncerti Latvijā,  ASV, Kanādā, Anglijā u.c.

1992. gadā kopā ar Pēteri Plakidi piedalījies Tālivalža Ķeniņa skaņdarba čellam un klavierēm “Sarunas ar dzimteni“ par Imanta Zemzara tēmu Latvijas pirmatskaņojumā

Sadarbojas ar vokālo grupu “Putni“ un Kanādas latviešu pianistu Arturu Ozoliņu. Regulāri skatuves partneri bijuši pianisti Pēteris Plakidis, Herta Hansena, Aldis Liepiņš, Dzintra Ērliha, Valdis Jancis, Agnese Egliņa, Liene Circene.

Nominēts “Lielajai mūzikas balvai 2019” kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

Kamermūzikas dienas Ventspilī notiek jau vairākus gadus, piedāvājot klausītājiem gan ārpus Latvijas studējošo latviešu mūziķu, gan ārvalstu mūzikas profesionāļu, gan Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogu un audzēkņu koncertus. Kopš koncertzāles “Latvija” atklāšanas, Kamermūzikas dienas organizē Ventspils Mūzikas vidusskola sadarbībā ar SIA “Kurzemes filharmonija”.

Foto: Santa Savisko-Jēkabsone Koncertu finansē VKKF.